Az illóolajok használata nem új keletű dolog, bár igaz, hogy az utóbbi években kezdett egyre növekvő figyelmet kapni és ez a tendencia nem áll meg. Egyre többen fordulnak a különböző természetes növényi kivonatokhoz - így az illóolajokhoz is-, amikor az egészségükről van szó, vagy vegyszermentes tisztító- és takarítószerekkel szeretnék otthonukat tisztává varázsolni. És akkor még nem is említettük a táplálkozást, hiszen a konyhában is számtalan helyzetben használhatunk illóolajakat az ízesítéshez. Persze mindenképpen fontos figyelni arra, hogy belsődleges használatra csak és kizárólag a tiszta, minősített olajok alkalmasak! Ezeknek a megtalálása nem egyszerű feladat, de az biztos, hogy nem a távol-keleti üzletek és a drogériák polcain kell keresni őket...
Az illóolajok olyan természetes aromás vegyületek, melyek a növények különböző részeiben (levelekben, virágokban, szárakban, magvakban, fakérgekben, gyökerekben) találhatók. Lehetnek egyaránt enyhén, vagy erőteljesen illatozók. Ha valaha is élvezted az ajándékba kapott rózsa illatát, vagy elsétáltál egy levendulamező mellett, vagy érezted a frissen levágott menta, bazsalikom, rozmaring illatát, akkor tapasztalhattad az aromás illóolajok egyik legszebb tulajdonságát. Szóval, elsősorban az illatuk miatt szeretjük őket (persze vannak olyan illóolajok amelyek elsőre nem annyira kellemesek, viszont hatásosak). Másodsorban azért, mert használatukkal számtalan problémát meg tudunk oldani, természetes és kíméletes módon.
Az illatokat sokszor csak azért párologtatjuk, mert a levegőbe kerülve kellemes atmosztférát teremtenek, és ez jó érzéssel tölt el. Megnyugtat vagy felpörget, energetizál vagy épp ellazít. Különböző helyzetben, küldönböző céllal más olajat használunk. Ha szeretnénk a levegőt fertőtleníteni, akkor például a citrom, a teafa, az oregánó kiváló megoldás. Ha szeretnénk a munkánkra vagy a tanulásra esetleg valamilyen koncentrációt igénylő feladatra fókuszálni, akkor jól jön a borsmenta, rozmaring, citrom vagy tömjén. A hálószobában pedig a rózsa, ilang ilang, jázmin... mindenki kitalálhatja milyen céllal. Egyedülállók esetében segíti az alvást a levendula, vetiver, vagy néha a vadnarancs. :)
Különböző érzelmi problémákra is megtalálhatjuk a megfelelő gyógyírt az olajokban, mivel a fizikai hatásukon túl a lelkünkre is gyógyírt jelentenek.
Csodálatos, megnyugtató látvány egy kerámia párologtató, amelyet alulról egy teamécses melegít. Hatásában viszont nem csak hogy nem jó, de egyenesen káros lehet, mivel a kis tálkából a hő hatására hamar elpárolog a víz. A visszamaradó illóolaj pedig leragad a tálka oldalára, aljára, ahol megég és káros égéstermékek keletkeznek, melyeket belélegzünk. Ráadásul, ahol kisgyermek van a családban, kifejezetten balesetveszélyes lehet!
Használjunk helyette ultrahangos párologtatót, amely minden szempontból biztonságosabb.
A takarítás nem kedvenc időtöltés. Sokan azért sem szeretik, mert nem kellemes (és nem is egészséges) belélegezni a különböző vegyszerek szagát, főleg olyan helyiségben, ahol még szellőztetni sem lehet. Kiváló alternatívát jelent például a teafa és/vagy a citrom illóolaja a felmosóvízben, vagy egy szórófejes flakonban bekeverve, ha konyhai, fürdőszobai felületeket szeretnénk fertőtleníteni, tisztítani. Vagy akár súroló pasztát is készíthetünk velük a fürdőkádra vagy a tűzhelyre. Hiába ürítjük ki rendesen a porszívó zsákját, a por szaga mindig ott marad, amikor bekapcsoljuk a gépet. Ha viszont cseppentünk 1-2 csepp citromot, vadnarancsot vagy zöld koriandert a zsákba, máris kellemesebb lesz a levegő. Légfrissítő spary is készülhet egy szórófejes flakonban, olyan illatot tehetünk bele, amilyet szeretnénk: levendulát, citromot, fenyőt, vagy valamilyen virágot.
Ha pedig már kitakarítottunk, és kellően elfáradtunk, megérdemlünk egy levendulás lazító fürdőt. Vagy ha épp egy téli sétából érkezünk haza összefagyva, vehetünk egy eukaliptuszos, fenyős fürdőt. Ellazít, és még a légutaknak is jót tesz.
Ha illóolajos fürdőt készítünk, soha ne közvetlenül a vízbe csepegtessük az olajat, mert mivel a vízzel nem elegyedik, ezért a felszínén úszva könnyen a bőrünkre kerül, ami érzékenységet okozhat (súlyosabb esetekben kiütéseket, bőrpírt, viszketést). A legjobb, ha egy pici tejszínben vagy sóra csepegtetve készítjük elő, ezek megfelelő emulgeálószerek. Így adjuk hozzá a fürdővízhez.
A konyhába tévedve a fűszernövényekből készült illóolajokkal sokkal intenzívebb ízhatásokat érhetünk el, mint a szárított fűszerekkel ( pl. majoranna, oregánó, bazsalikom, koriander, kakukkfű) és a citromolaj is kiváló alternatívája a reszelt citromhéjnak pl. túrógombócba, vagy a fahéj, kasszia palacsintatésztába.
Az egyszerűbb egészségügyi problémáinkat is tudjuk otthon természetes módon kezelni: fejfájásra borsmenta, levendula. Megfázáskor, légút tisztításra borsmenta, eukaliptusz, fenyőfélék. Bőrproblémákra teafa vagy oregánó. Csípésekre, vágásokra, égésekre levendula. Gyomorproblémákra borsmenta.
Sokáig folytathatnánk a sort, és fogjuk is!
Hamarosan külön bejegyzésekben fogalkozunk majd az egyes illóolajok hatásaival és adunk pár tippet, receptet is a használatukhoz.